Czym są wkręty na torx?

Osoby, które kompletują właśnie wyposażenie do warsztatu przydomowego, ale nie mają dużego doświadczenia jeśli chodzi o materiały budowlane, z pewnością zastanawiają się nad tym, czym jest tajemniczy „torx” w opisie niektórych wkrętów. Chodzi tutaj oczywiście o typ nacięcia, który ma charakterystyczny kształt – jest to sześcioramienna gwiazda.

Wkręty torx są popularne

wkręty na torxW odróżnieniu od imbusa, czyli sześciokątnego łba śruby, torx cechuje się o wiele lepszym przenoszeniem momentu obrotowego, dlatego to właśnie ciesielskie wkręty na torx cieszą się o wiele większą popularnością wśród osób, które poszukują skutecznych rozwiązań do prac montażowych. Wkręty takie posiadają bowiem naprawdę wiele zalet, o których warto powiedzieć. Po pierwsze, łebek torx sprawia, że ryzyko uszkodzenia końcówki wkrętarki jest naprawdę niewielkie, a wręcz nie istnieje. Podobnie jak ryzyko wyrobienia gniazda w łebku śruby. Równocześnie torx w takim wkręcie występuje wraz z zespoloną podkładką, dzięki czemu nie ma możliwości, aby łebek wbił się w drewno (jeżeli zależy nam na zlicowaniu łba z powierzchnią, wówczas wybieramy wkręty o łbie stożkowym a nie talerzowym). Kolejną cechą charakterystyczną dla wkrętów ciesielskich typu torx jest to, iż posiadają one falisty profil trzpienia.

wkręty na torxByło to konieczne dla uzyskania mniejszego oporu przy wkręcaniu. W ten sposób dwa elementy łączone ze sobą są odpowiednio dociągnięte do siebie, dlatego montaż jest zawsze skuteczny. Ponadto wkręty torx posiadają nacięcie wzdłużne na szpicu, co jest ważne dla zmniejszenia oporu podczas wkręcania. Według producentów, wkręty typu torx charakteryzuje nawet 50% większa wytrzymałość w porównaniu ze zwykłymi wkrętami z łbem stożkowym. Jeżeli zależy nam zatem na krótszym czasie montażu, na łatwiejszej pracy, wówczas lepiej zastosować właśnie wkręty torx. Są one uniwersalne, dlatego sprawdzają się nie tylko w budownictwie, ale również w przemyśle. Wkręty torx wykonywane są najczęściej ze stali hartowanej, dlatego są nie tylko wytrzymałe, ale i odporne na wiele czynników środowiskowych. Dodatkowe ocynkowanie na przykład na kolor złoty zapewnia im estetyczny wygląd, ale równocześnie chroni przed korozją.

Takie wkręty torx są dostępne w atrakcyjnej cenie i to w każdym sklepie budowlanym, a producent oferuje je w gwarancji, nawet do 24 miesięcy. Dlatego w przypadku gdy wkręt łamie się lub ugina podczas pracy, możemy zareklamować zakupione wkręty, ponieważ oznacza to, że nie spełniają one wymagań, które zostały wcześniej opisane przez producenta.