Czym ochronić balkon

Balkon w domu jednorodzinnym lub wielorodzinnym może być niewątpliwą ozdobą jeśli tylko zostanie odpowiednio urządzony. Nie chodzi tutaj tylko o meble balkonowe i zieleń, którą na nim stawiamy, ale i o samą balustradę. Wiadomo, że balustrady balkonowe i ich wygląd w domach wielorodzinnych zazwyczaj nie zależą od gustów właścicieli mieszkań.

Po prostu wprowadzamy się do mieszkania i mamy taką balustradę jaka została zaprojektowana. Jeśli jednak chodzi o balustrady w domach jednorodzinnych, ich wybór w całości zależy od nas.

balustradyOczywiście balustrada powinna spełniać jedną z podstawowych funkcji, czyli być bezpieczna. Przecież jej podstawową rolą jest zabezpieczenie ludzi. Właściciele domów jednorodzinnych chcą jednak także i tego, by ich balkon był po prostu ładny, zwłaszcza wtedy, kiedy takich balkonów jest kilka. Jaki więc wybrać? Na rynku możemy spotkać się z bardzo różnorodnymi ofertami.

Wybierając balustradę najczęściej kierujemy się bezpieczeństwem, estetyką i ceną. Zwłaszcza ta ostatnia może być naprawdę różna, ale na jakości nie powinno się oszczędzać. Wybierając balustradę balkonową, dobrze jest posłuchać porady sprzedawcy i dostosować ją wyglądem i stylem do całego budynku. Jeśli dom jest stylizowany na dawne dworki szlacheckie, na pewno nie warto wybierać balustrady Warszawa zbyt nowoczesnej. Powinna być ona elegancka, dyskretna, wykonana z dobrej jakości materiałów. Nie powinna „górować” nad całym budynkiem, ale się z nim komponować. Istotna jest kolorystyka, materiał, z jakiego jest wykonana, proporcje. Wybierajmy barierki, które będą pasowały do okien, kolorów wykorzystanych w malowaniu domu, charakteru terenu. Najpopularniejsze są balkony kwadratowe i do takich balkonów łatwiej dobrać odpowiednią barierkę. Trochę trudniej jest w przypadku balkonów półokrągłych lub w kształcie litery U. Wtedy niezwykle ważne są proporcje.

Balustrada nie może być zbyt niska z powodu bezpieczeństwa użytkowników. Oczywiście nie powinna być też zbyt wysoka. Najlepiej w tym względzie poradzić się specjalistów.