Czy wywóz gruzu jest obowiązkowy?

Gruz powstaje w wyniku wyburzeń lub wielu prac budowlano-remontowych, zarówno przeprowadzanych na własną rękę, jak i z pomocą przedsiębiorstw. Nie da się nie zauważyć, że tego typu tworzywo bardzo nieestetycznie wygląda przed domem lub lokalem. Często współpracując z firmami budowlanymi, można liczyć na wywóz gruzu po zakończonych pracach, choć nie zawsze.

Wywóz zbędnego gruzu

wywóz gruzu Wówczas cała odpowiedzialność za pozbycie się zbędnego materiału spoczywa w rękach właściciela. Czy konieczny jest jego wywóz? Jak się okazuje, wszelkie powstałe w wyniku prac budowlanych odpady, w tym również gruz nie mogą być przechowywane przez dłuższy czas na działce bez odpowiedniego zabezpieczenia. W ten sposób zagrażają one środowisku naturalnemu, co jest karane wysoką grzywną. Gruzu nie można również wywozić na dzikie wysypiska, ani umieszczać w zwykłych pojemnikach na śmieci i odpady komunalne. Wedle przepisów gruz musi zostać zapakowany w przeznaczone do tego kontenery lub worki, a następnie wywieziony przez przedsiębiorstwa specjalizujące się w składowaniu lub recyklingu tego typu odpadów. Takich firm jest wiele i dzielą się one na takie, które odbierają wyłącznie czysty gruz, jak i te, które wywiozą gruz zmieszany.

wywóz gruzu W zależności od zakresu świadczonych usług, regionu oraz pojemności kontenera cena wywozu może się różnić i wynosi średnio 150-600 złotych lub więcej. Na szybkie pozbycie się odpadów mogą liczyć mieszkańcy województwa małopolskiego – jest tam wiele film, które oferują niedrogi wywóz gruzu w Krakowie i okolicach. Zbędne materiały są ponownie przetwarzane i wykorzystywane do tworzenia innych produktów. Umieszczenie gruzu w pojemnikach na odpady komunalne może przysporzyć problemów dla właściciela domu lub całej spółdzielni mieszkaniowej. Firmy zbierające śmieci komunalne nie mają obowiązku zabrać takich odpadów, a co więcej, mogą to zgłosić do odpowiednich organów, które nałożą bardzo wysoką karę finansową na właściciela budynku. Wywożenie gruzu jest obowiązkowe, chyba że ten został odpowiednio zabezpieczony na działce. Nie może on w żaden sposób negatywnie wpływać na środowisko naturalne. Aby legalnie pozbyć się odpadów powstałych w wyniku budowy, powinno się skorzystać z usług przedsiębiorstw zajmujących się wywozem gruzu.

Cena usług nie jest wysoka, a pozwoli pozbyć się nieestetycznie wyglądających odpadów, bez obaw o kary finansowe. Przed skorzystaniem z usług warto skontaktować się z firmą i uzgodnić szczegóły dotyczące wywozu kontenera lub worków, a także ustalić, jakiego rodzaju jest składowany gruz.