Nikt nie wyobraża sobie obecnie życia bez komputera, oświetlenia, czy lodówki. Dzięki nim życie stało się znacznie łatwiejsze. Można nie wychodząc z domu komunikować się z całym światem, pracować nawet po zmroku, a także nie martwić się o świeżość jedzenia. Każdy z tych sprzętów wymaga jednak podłączenia do prądu. Są produkty stale pobierające prąd np. zamrażarka, jak i te podłączane na krótki czas np. żelazko podłączone na czas prasowania.
Gniazdka różnego rodzaju
Nie mniej jednak żaden z tych sprzętów by nie działał, gdyby nie gniazdka elektryczne. To dzięki nim można szybko podłączyć lub odłączyć sprzęt od zasilania. Co trzeba wiedzieć o takich gniazdkach? Na pewno jeśli chodzi o ich montaż to lepiej jest to zostawić fachowcom. Elektrycy zajmą się rozprowadzeniem kabli elektrycznych w całym budynku tak, by w każdym pomieszczeniu był dostęp do prądu i nie trzeba było się martwić spięciami i wywalonymi korkami. Na pewno dużo gniazdek potrzebnych jest w kuchni. Kuchenka, lodówka, zmywarka mają na stałe wtyczki włożone do gniazdek. A przecież w kuchni używa się także mikserów, ekspresów do kawy, czy czajników elektrycznych. W związku z tym dziesięć gniazdek elektrycznych na pewno nie będzie przesadą. Z kolei w łazience zwykle wystarczą nawet dwa gniazdka, chyba że stoi tam też pralka. W łazience używa się suszarki, lokówki, czy ładuje się szczoteczki do oczyszczania twarzy. Robi się to jednak rzadko, nie częściej niż raz dziennie.
Zatem duża ilość gniazdek elektrycznych nie jest potrzebna. Lepiej jest kupić pojedyncze gniazdka w sklepie do łazienki i podwójne czy potrójne do kuchni. Kolejna kwestia to bezpieczeństwo korzystania z gniazdek. Do wyboru są gniazdka zwykłe, z uziemieniem, z zaślepkami lub klapkami. Gniazdka zwykłe mają dwa otworki na wtyczkę, te z uziemieniem mają dodatkowy bolec. Są one bezpieczniejsze i zalecane przez przepisy dotyczące budownictwa. Gniazdka z przesłonami, blokadami, zaślepkami są dobre do miejsc, w którym przebywają dzieci. Maluchy nie potrafią ,,rozbroić” takiego gniazdka, więc prąd ich nie porazi. Z kolei gniazdka zamykane mają specjalne klapki osłaniające styki. Sprawdzają się one w kuchniach, łazienkach, a także na dworze. Klapki chronią gniazdko przed działaniem wody, więc nie dojdzie do awarii instalacji elektrycznej.
Podsumowując, ilość gniazdek elektrycznych powinna być dopasowana do konkretnego pomieszczenia. Najwięcej gniazdek musi być w kuchni, a najmniej w łazience. Warto celować w gniazdka z uziemieniem, czy przesłonami, które zwiększają bezpieczeństwo podczas korzystania z nich.