Budowa oranżerii – co należy brać pod uwagę?

Ogród zimowy to fantastyczna opcja zarówno dla ogrodników chcących wydzielić przestrzeń na wszelkie rośliny, jak i osób, które poszukują dodatkowej przestrzeni na wypoczynek lub podjęcie gości. Tę uniwersalną konstrukcję można zbudować na kilka sposobów, z wykorzystaniem różnych metod, które sprawią, że ogród zimowy będzie całkowicie dostosowany do naszych potrzeb. Projektując naszą wymarzoną oranżerię, należy pamiętać o kilku kwestiach, dzięki którym nasze nowe oszklone pomieszczenie będzie w pełni funkcjonalne i gotowe do swobodnego użytku przez cały rok.

Jak przeprowadzić budowę oranżerii?

Kobieta w oranżeriiJeszcze zanim przystąpimy do jakichkolwiek działań, musimy sami sobie odpowiedzieć na pytanie, do czego konkretnie ma nam posłużyć oranżeria i kolejne czynności dostosowywać właśnie do tej decyzji. Wszelkie projektowe pomysły i założenia powinniśmy konsultować z ekipą, której zleciliśmy budowę. Doświadczony fachowiec doradzi nam i, w razie potrzeby, pomoże dobrać inne rozwiązanie, jeśli nasze okaże się nierozsądne. Województwo mazowieckie to obszar, w którym znajdziemy rzetelnych solidnych profesjonalistów, do których usług należy między innymi budowa oranżerii Warszawa jest oczywiście najlepszym miejscem w województwie, w którym powinniśmy zacząć poszukiwania. Pierwsza kwestia do rozważenia to miejsce, w którym ogród zimowy ma stanąć. Dobry widok zza szklanej ściany jest oczywiście jak najbardziej istotny, jednak ogromną rolę odgrywa tu również poziom nasłonecznienia. Stawiając oranżerię od strony wschodniej, będzie ona przez większą część dnia zaciemniona. Może się to okazać kłopotliwe w jesienno-zimowych porach dnia i wymusi na nas większe zużycie prądu, by oświecić przestrzeń.

Ogród zimowyPostawienie ogrodu po zachodniej stronie działki spowoduje, że będzie on szczególnie mocno nasłoneczniony w popołudniowych porach. Eksperci radzą, by oranżerię budować od południa. Dzięki temu będzie ona najlepiej nasłoneczniona. Ogród zimowy, jako konstrukcja na każdy sezon, musi być odpowiednio przygotowany na wszystkie pory roku. Należy więc zadbać o to, aby z jednej strony był odpowiednio ocieplony, a z drugiej, by miał właściwą wentylację w upalne dni. Na zimniejsze dni eksperci zalecają ogrzewanie podłogowe. Pomóc może również wybór drewnianych elementów nośnych konstrukcji. Drewno jest dobrym materiałem termoizolacyjnym. Aby latem wpuścić do środka nieco świeżego powietrza, powinniśmy zamontować w dachu okna, a w ścianie drzwi. Jeśli planujemy przeznaczyć oranżerię w całości na hodowlę roślin, musimy szczególnie brać pod uwagę poziom nasłonecznienia, czyli ciepła i ilości światła wpadającego do środka. Natężenie zależy oczywiście od tego, jakie konkretnie rośliny chcemy trzymać w naszej domowej szklarni.

Widzimy więc, że cała konstrukcja i plan budowy zależą od naszych preferencji. Warto określić się już na początku, do czego dążymy i w kolejnych etapach ściśle się tej decyzji trzymać. W razie jakichkolwiek problemów czy dylematów związanych z budową i aranżacją warto skonsultować się z architektem.