Budowa oczyszczalni biologicznej

Rosnąca popularność biologicznych oczyszczalni ścieków może sprawiać, że osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z tego typu urządzeniami, zaczynają zastanawiać się, jak one właściwie działają. A sposób ich działania jest naprawdę prosty. Taka oczyszczalnia ścieków składa się najczęściej z trzech elementów – osadnika wstępnego i wtórnego, a także z reaktora biologicznego.

Biologiczne oczyszczalnie jako inwestycja

przydomowe oczyszczalnie ściekówW pierwszym etapie ścieki są doprowadzane właśnie do osadnika wstępnego, nazywanego też gnilnym. Tam mamy do czynienia z początkowym oczyszczaniem ścieków – dzięki specjalnemu wbudowanemu deflektorowi tłuszcze, jak i ciała stałe są oddzielanie od reszty, ponadto następuje już pierwszy rozkład tych substancji, z którymi bez problemu radzą sobie mikroorganizmy beztlenowe. Na skutek ich pracy część ścieków rozkłada się na wodę, dwutlenek węgla oraz substancje mineralne. To one opadają na dno jako osad i stąd nazwa komory – osadnik. Ale to jeszcze nie koniec oczyszczania ścieków, wręcz przeciwnie. Dopiero początek. Omawiana oczyszczalnia jest urządzeniem ze złożem biologicznym, dlatego w następnym kroku ścieki przepływają do reaktora biologicznego, w którym zamieszkują bakterie tlenowe. To one podejmują się dalszego oczyszczania. W ostatnim kroku usuwa się ewentualny osad czynny pozostały w wodzie pościekowej.

przydomowe oczyszczalnie ściekówTak oczyszczona woda (producenci mówią tutaj o 97% oczyszczeniu) zostaje wylana poza oczyszczalnię. Może być odprowadzona na przykład do rowu, do rzeki czy też możemy ją zastosować do nawadniania ogrodu. Najlepsze biologiczne oczyszczalnie ścieków z wielkopolskiego potrafią sporo kosztować, jednak cena nie powinna być dla nas żadną zaporą. Korzyści są bowiem większe niż koszt planowanej inwestycji. Oczywiście wszystko zależy też od tego, na jaką oczyszczalnię się zdecydujemy – oprócz tych ze złożem biologicznym, na rynku dostępne są także inne, na przykład oczyszczalnia z drenażem rozsączającym czy z filtrem piaskowym. Mniej popularna jest oczyszczalnia hydrobotaniczna. Jak widać, wybór jest naprawdę szeroki. Jeśli więc do tej pory przy naszym domu stało szambo – być może pora zastanowić się nad zmianą sposobu odprowadzania ścieków. Unikniemy regularnych opłat dla szambowozów, zapłacimy jedynie za koszt kupna oraz montażu oczyszczalni, a potem będziemy mogli cieszyć się brakiem ponoszenia żadnych kosztów.

Wydaje się, że szambo jest w dzisiejszych czasach już przeżytkiem, gdyż tak nowoczesne i korzystne alternatywy sprawiają, że właściwie nie ma się już nad czym zastanawiać, bo podjęcie decyzji jest naprawdę proste.