Blaty w kuchni i łazience

Zakup odpowiednich mebli i sprzętów do kuchni oraz łazienki w domu to jeszcze nie koniec prac. Do obu z tych pomieszczeń warto dobrać pasujące blaty. W kuchni znajdą się one na szafkach, czy na tak zwanej wyspie, z kolei w łazience blaty montuje się przy umywalce. To na nich stawia się różne rzeczy, chlapie wodą, myje się je szorstkimi gąbkami, przez co szybko mogą ulec zniszczeniu.

Jak wybrać właściwy blat i jak o niego dbać?

kuchnia w domuBlat powinien wystawać nieco poza krawędź mebla na jakim będzie się znajdować. Zwykle jest to maksymalnie centymetr czy dwa. Zbyt długi blat uniemożliwiałby dojście do szafek, z kolei jeśli blat byłby równy z meblem to nie wyglądałby estetycznie, w dodatku drobne zanieczyszczenia mogłyby się osadzać w szczelinie na ich styku. Do wyboru są blaty proste lub lekko opadające. Te pierwsze mają zwykle krawędzie szlifowane pod skosem, dzięki czemu nie mają ostrych zakończeń. Te drugie od dołu są proste, z kolei od góry opadają łukiem. Tu obie wersje są dobre, kwestia estetyki. Pierwsze częściej się wykorzystuje przy kamieniu i spiekach kwarcowych, z kolei drugie przy blatach z tworzywa. Materiał zdecydowanie ma zasadnicze znaczenie w kwestii blatów. Polecane są kuchenne blaty z konglomeratu kwarcowego oraz z marmuru lub granitu. Te same materiały sprawdzą się w łazience. Są one twarde, odporne na zabrudzenia, a także na działanie wilgoci.

kuchnia - blat z konglomeratu Nie zostaną na nich ślady po gorących naczyniach, ani odbarwienia po stosowaniu środków czyszczących. Kamień i kwarc się nie wypaczają, nie wybrzuszają i nie nasiąkają wodą. Z kolei blaty z tworzywa sztucznego czasem robią się wybrzuszone na łączeniach, bo tam najszybciej dostanie się woda. Widać też na nich zarysowania, plamy, czy inne uszkodzenia. Czasem wykorzystuje się blaty drewniane czy metalowe, jednak te pierwsze wymagają długotrwałej, specjalistycznej konserwacji, z kolei drugie nie prezentują się ładnie i wykorzystuje się je głównie w gastronomii. Warto też wiedzieć, że każdy blat, nawet ten z kamienia, powinien być czyszczony dedykowanymi preparatami. W ten sposób mamy pewność, że usuniemy wszelkie zanieczyszczenia, a nie uszkodzimy powierzchni blatu.

Za produkcję i dopasowanie blatu do naszych mebli odpowiadać będą specjaliści. Dzięki temu wszystko będzie doskonale dobrane i zamontowane, tak by nic się nie przesuwało i było solidne. Do nas należy jedynie codzienne dbanie o czystość blatu i unikanie uszkodzeń, takich jak silne uderzenie czy pozostawienie kwaśnych rzeczy na nim, co powoduje odbarwienia.