Blachodachówka – wady i zalety

Obecnie bardzo dużą popularnością cieszą się dachy wykochane z blachodachówki. Decydując się jednak na jakiekolwiek rozwiązanie warto jest rozważyć wszystkie za i przeciw. W związku z tym, w tym artykule omówię pozytywne i negatywne cechy blachodachówki.

Blachodachówka – co warto wiedzieć

blachodachówkaMyślę, że do najważniejszej cechy jaką posiada blachodachówka, należy oczywiście relatywnie niska cena. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań porównując wszystkie dostępne na rnku pokrycia dachowe. Poza tym jest ona łatwa i szybka w montażu. Ze względu na swoją niedużą masę, możemy ją zastosować na domach przeznaczonych do renowacji, gdzie wytrzymałość więźby jest słabsza, jak również w nowopowstałych domach, gdy nie chcemy specjalnie wzmacniać więźby i zastosować elementy o przekroju mniejszym co również zmniejszy koszty budowy. Poza tym, elementy wykończeniowe w przypadku takiego rozwiązania nie są drogie. Dużym atutem jest z fakt, że do wyboru mamy szeroką gamę kolorów. Z pewnością w Gdańsku czy Gdyni znajdziemy wiele firm, które oferują tego typu pokrycia dachowe. Jednak zawsze jest i druga strona medalu. Przede wszystkim dużą wadą blachodachówki jest krótka żywotność, szacowana przez producentów na okres około 15 lat. Oprócz tego, cechuje ją słaba izolacja akustyczna, w związku z czym podczas deszczu mocno słuchać uderzenia kropel o dach.

Jest możliwość, aby temu zapobiec stosując pokrycia mineralne, jednak nie jest to zbyt tanie. Ponad to w przypadku dachów o o różnych kształtów uzyskujemy dużą ilość odpadów, co z pewnością również podnosi koszty inwestycji.